Jak vybrat trekové brusle

2. 12. 2021 | Jaro

Trekové brusle, to jsou ty, které se připínají na tenisku? Máš na ně podobné vzpomínky? Nebo jsi spíše z mladší generace, která si myslí, že je to cool retro? Ať tak, či tak, nabídka je extra široká a nemusí být snadné se v ní zorientovat. Pohodlně se usaď, zapni si pásy a připrav se. Vezmeme tě s dvouřadovkami na cestu s pravým strojem času.

via GIPHY

Podle Wikipedie byly trekové brusle vynalezeny již v roce 1743. Od té doby si svou popularitu získávaly ve větší nebo menší míře. V roce 1880 se v USA začaly masově vyrábět a to bylo zároveň jedno z prvních období, kdy zažívaly opravdový boom. 

Styly bruslení

Dost bylo ale historie. Podívejme se na to, co tu máme dnes. Bruslení na trekových bruslích bychom mohli rozdělit na dvě hlavní kategorie, a to na jízdu v interiéru (uvnitř) a v exteriéru (venku).

Bruslení v interiéru

Pro interiér je typický hlavně americký styl v krytých halách k tomu určených. Ty mají specifický povrch a fungují na způsob nám známého veřejného bruslení nebo roller disco. V porovnání s parketami, které známe z evropských tělocvičen, je tento typ povrchu jiný a fungují na nich obzvláště dobře tvrdá kolečka. Další větví „indoor“ bruslení je roller derby. Kontaktní sport, který má nejsilnější základnu v USA, ale v Evropě vzniká také stále více a více týmů. V české republice již dnes působí několik týmů. Pro lepší představu si prohlédni například toto video:

Bruslení v exteriéru

Jelikož se u nás roller disco a ani roller derby stále nerozjelo naplno, je bruslení v exteriéru nebo „outdoor“ mnohem častější a také populárnější. Brusle jsou typické měkkými kolečky, jejichž tvrdosti se pohybují kolem 76-82A. Tato tvrdost je ještě nižší, než na jakou můžeš být zvyklý z inline bruslí. Kolečka jsou u trekových bruslí v porovnání s inline bruslemi širší, a proto jsou na kvalitu povrchu mnohem náročnější, z toho důvodu je nižší tvrdost pro jízdu na asfaltu nezbytná.

Dva páry dvojradových outdoor korčúľ
Outdoor bruslení

Jízda ve skateparku

Skatepark už dávno nepatří jen skateboardům, freestyle koloběžkám a inline bruslím. Na dvouřadých bruslích si ve skateparku můžeš zajezdit stejně dobře. Vhodné jsou modely s nižší i vyšší botou. Ideální je ale používat kvalitnější modely, které snesou nadměrnou zátěž. Na většinu bruslí je dokonce možné namontovat i grindblocky, díky kterým se mnoho triků dělá mnohem snáze.

Jazdec na dvojradových korčuliach v skateparku
Trekové brusle do skateparku

Typy trekových bruslí

To, jaký model bruslí si vybereš, závisí především na stylu bruslení. Od stylu se odvíjí například to, jak odolné musí brusle být a podobně. Jednotlivé typy ale můžeš samozřejmě použít i na vícero bruslařských stylů. Někdy stačí vyměnit typ koleček. Nejčastěji se trekové brusle dělí podle typu boty na ty s vyšší krasobruslařskou botou a na nízké, tzv. teniskové.

S vyšší / krasobruslařskou botou

Vyšší krasobruslařská bota činí brusle obratnějšími. Celá je nakloněna směrem dopředu. Snáze se díky tomu ovládá. Tento typ lze využít pro rekreační bruslení, trénink tanečních triků a kreací a dokonce i ve skateparku. Vyšší střih boty je zárukou ještě vyšší pevnosti v kotníku.

S nižší / teniskovou botou

Díky tomu, že mají trekové brusle kolečka ve dvou řadách, není opora v kotníku až tak kritická jako v případě inline bruslí. Navíc je v případě nižší boty brusle stabilnější. To z nich činí ideální model pro rekreační bruslení. Teniskové typy si ale našly spoustu fanoušků i ve skateparcích a jsou také rozšířeny mezi hráči roller derby.

Značky dvouřadých bruslí

Naše nabídka trekových bruslí roste prakticky pořád a děláme vše proto, abychom měli v nabídce ty nejkvalitnější a také ty, které jsou cenově dostupné a umožní tak naskočit do tohoto supersportu každému. Tady je krátký přehled toho, co na trhu aktuálně najdeš.

Chaya

Značka Chaya patří do rodiny německého výrobce Powerslide. Chaya vyrábí vysoce kvalitní trekové brusle v prémiové kvalitě. Má širokou nabídku lifestyle bruslí s krasobruslařskou botou, modely s nižší botou pro rekreační jízdu nebo jízdu plnou triků a také modely určené pro roller derby.

Playlife

Playlife je další ze značek spadající pod dobře známý Powerslide. V bruslích této značky dostaneš fajn kvalitu za přijatelnou cenu. Pokud chceš s jízdou na dvouřadých bruslích začít, bude to ideální volba.

Riedell

Riedell je americký výrobce, který vyrábí většinu svých bruslí ručně. Prémiová kvalita je samozřejmostí. Spousta modelů je ale vybavena kolečky, která jsou vhodnější do interiéru (jelikož se jedná o americkou značku) a nejezdí se na nich až tak dobře venku. Skvělé, pokud chceš co nejlepší brusle. Dej si ale pozor na to, jaká mají kolečka.

Moxi

Značka bruslí Moxi je vyráběna americkým Riedellem. Kvalita je absolutní top. Patří mezi to nejdražší, což je většinou z dvouřadých bruslí dostupné. Je to ale jednoznačně nejlepší volba, pokud chceš co nejkvalitnější a nejstylovější trekové brusle s “kraso” botou.

Sure Grip

Sure Grip Skate je další americkou značkou v seznamu. Byla také u zrodu prvních polyuretanových koleček. V jejich nabídce najdeš hlavně extra kvalitní roller derby brusle a také brusle s botou na styl Moxi skates za dostupnější cenu. Spousta povedených a stylových doplňků je samozřejmostí.

Rookie Rollerskates

Nikdo neumí retro tak jako Rookie. Pokud hledáš pravé retro trekové brusle ve stylových designech za velmi přijatelné ceny, jdi do Rookie.

Impala Rollerskates

Impala Rollerskates je australská značka, která vzdává poctu bohaté historii trekových bruslí. Jejich nabídka odpovídá těm nejčerstvějším stylovým a barevným trendům, aby ses tak při jízdě se svými kámoškami mohla cítit co nejlépe. Impala Rollerskates spolupracuje s těmi nejvíce inspirujícími jezdkyněmi a my jsme přesvědčeni, že stejně tak inspirují i ​​tebe.

Rio Roller

Rio Roller je anglická značka proslulá nadčasovými a moderními designy. Ve svých dvouřadých bruslích spojuje dobrou kvalitu bruslí s dostupnou cenou. Na trhu je již více než 30 let a v aktuální nabídce najdeš vždy více než 20 různých modelů bruslí.

Jackson Rollerskates

Trekové brusle Jackson jsou známé spíše mezi hráči roller derby. V sezóně 2020 představil americký výrobce i své první brusle s krasobruslařskou botou a ty se po kvalitativní stránce staly seriózní konkurencí značce Moxi.

Tak co, rozhodl/rozhodla ses už pro trekové brusle nebo máš další otázky? Neváhej se nám ozvat nebo napiš do komentáře. Celou nabídku najdeš také na e-shopu Spineo.cz

… a nezapomeň nám dát follow na Instagramu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *