Jak si vybrat TEN správný skateboard?

20. 9. 2020 | Richard

Výběr skateboardu je pro začátečníky náročným úkolem. Zkušení jezdci na skateboardech už přesně vědí, co chtějí, jaké komponenty jim vyhovují. Jak si však poradit, když si úplný začátečník a chtěl by si zakoupit svůj úplně první skate? Neváhej číst dál …

 

 

Z čeho se skateboard vlastně skládá?

V závislosti na typu desky se její design a některé technické vlastnosti mění, ale obecně jsou základní komponenty stejné:

DESKA – základ jakéhokoliv skateboardu může být rovný, s vydutým (bočním ohybem), zakřiveným okrajem na jedné nebo obou stranách, masivním nebo segmentovým. Ze spodu desky najdeme design desky.

TRUCK – závěsná část, kovová, která je připevněna k desce pomocí speciální podložky pod deskou.

 

KOLEČKA S LOŽISKY – pohonná otočná část skateboardu.

Hlavní věc, která odlišuje jeden skateboard od druhého, je tvar desky. Dlouhá deska poskytuje dobrou stabilitu, široké pohodlí na silnici a zakřivení ti díky přední a zadní části umožňuje provádět různé triky na desce.

 

Druhy skateboardů

Klasický skateboard

Má menší desku se zaoblenými hranami a malými kolečky. Tyto klasické modely se zřídka kupují jako přepravní prostředek, používají se zejména na provádění triků.

 

 

 

 

 

 

 

 

Klady

 • Menší velikost desky;
 • Schopnost dělat jakékoliv triky;
 • Vynikající odolnost;
 • Skvělý design.

Zápory

 • Není extra pohyblivá, proto se nehodí na delší přepravu

Celou nabídku skateboardů u nás najdeš zde.

Longboard

Longboard je v podstatě druh skateboardu, který může dosáhnout délky 100 – 140 cm nebo více. Zde jsou přední a zadní náprava rozmístěna co nejdále od sebe a samotné kola jsou velké a měkké a často vykukují zpod boků desky.

Díky tomu se longboard stává obzvláště stabilním, vykazuje dobrou průchodnost při vysokých rychlostech, ačkoli jeho manévrovatelnost je výrazně nižší. Tento skateboard je však vhodný k překonání vzdáleností a dlouhých sestupů.

Klady

 • Zrychlete velmi rychle;
 • Maximální stabilita na silnici;
 • Může být použit na městskou dopravu;

Zápory

 • Těžší váha;
 • Triky na ní vyžadují profesionální úroveň

 

Všechny longboardy najdeš u nás na tomto linku.

Pennyboard

Penny sa považuje za výrobok austrálskej spoločnosti Penny Skateboards. Penny sa líši od bežných skateboardov veľkosťou a tvarom dosky: je krátka a úzka v tvare šípu. Na rozdiel od skateov, kde je doska z vrstveného dreva, je vyrobená z plastu, takže nie je potrebné žiadne zaoblenie – mrežovaný povrch zabezpečí protišmykovosť.

Existují tři druhy pennyboardov a longboardů:

 

Originál – menší a snadněji ovladatelný – vhodný pro děti, s velikostí 22 “

Nickel – větší deska 27 „poskytuje stabilitu a pohodlnou jízdu po městě

Cruiser – deska má většinou 32 „, má speciální tvar na přesun i na delší vzdálenosti

Penny Longboard – velikost 36 „má tužší kola a štěrbinu na desce pro pohodlné přenášení

Klady

 • Univerzální, vhodný pro děti a dospívající;;
 • Menší váha
 • Rychlé
 • Pohodlné pro dopravu.

Zápory

 • Je těžké na ní provést triky;
 • Není vhodný pro jezdce s velikostí boty 10 a více.

Všetky Pennyboardy u nás nájdeš na tomto linku.

Freeboard

Profesionální skate se šesti kolečky, které jsou umístěny o něco širší než obvykle, bylo vyvinuto z longboardu. Má modifikované odpružení, které z něj dělají vlastně „snowboard pro asfalt“.

Freeboard

Klady

 • Pohodlná jízda;
 • Maximální stabilita;
 • Slušná rychlost;
 • Super manévrovatelné.

Zápory

 • Vyžaduje speciální dovednosti
 • Délka se volí podle výšky jezdce

Streetboard

Vypadá to jako klasická skate, ale není. Co je to? Přesně, jedná se o streetboard. Deska se skládá ze tří částí: hlavní dobře připevněné části a dvou ne pevně připevněných segmentů. Tato deska se používá na triky, má velkou manévrovatelnost.

Klady

 • Vzhled normal skateboardu;
 • Vysoká manévrovatelnost s dobrou stabilitou;
 • Můžeš vykonat ještě více triků

Zápory

 • Není vhodné pro začátečníky;
 • Drahé

Waveboard

Dvoukolové modely, jejichž desky se skládají ze dvou nezávislých částí spojených ve středu speciálním torzním elementem. Na těchto deskách nenabíráte rychlost nohou – rychlost na nich se dosáhne pohybem těla (jako při houpání).

Klady

 • Rychlé zrychlení;
 • Velmi vysoká ovladatelnost;
 • Pohodlné na provádění triků.

Zápory

 • Nestabilní.

Waveboard u nás najdeš zde.

Mountainboard

Pokud nejsi nějaký machr v ježdění, tak o této věci si pravděpodobně ani neslyšel. Jedná se o board pro extrémně „horské“ ježdění. Tyto modely mají obrovské nafukovací kola do 8 „, což jim umožňuje volně jezdit po trávě i v terénu. Délka desky dosahuje 1 m, šířka je asi 30 cm.

Konstrukčně jsou tyto desky téměř identické s ostatními, ale mají silné odpružení, upevnění nohou ..

Klady

 • Žádná omezení při výběru tras;
 • Extrémní stabilita;
 • Perfektní tlumení nárazů;

Zápory

 • Velká váha;
 • náročnost jízdy

Výběr vhodné tloušťky klasického skateboardu

Pro začátečníky je základním parametrem deska při výběru skateboardu. Určitě si jako první zakoupit komplet, jelikož cena je příznivější a na učení se správné techniky nepotřebuješ samotnou desku za tři stovky. Deska je většinou je vyrobena z lisovaného dřeva, až na pár výjimek. Počet vrstev se pohybuje od 6 do 9, ale nejoblíbenější jsou sedm až osmivrstvého desky – na trhu je 90%. Důležitou roli hrají vybrané druhy stromů:

 • Kanadský (aka americký) javor je tou nejlepší volbou pro trvanlivost desky. Obzvláště oceňování odborníky pro svou sílu s relativně malou hmotností a perfektní elasticitou.
 • Čínský javor – trochu více simple než jeho kanadský „bratr“, proto je však i cena takového kompletu nižší
 • Tvrdé dřevo to není odrůda, ale obecný název tvrdého dřeva, je vhodné na přesun ale na triky se nedoporučuje, kvůli nízké ohebnosti.

Deska může mít i další vrstvy, například hladký plastový povlak, který vám umožní klouzat po zábradlí. Je to však volitelný prvek, na rozdíl od přilnavé pásky- gripu, který zabraňuje smeknutí nohy na desce.

 

Výběr vhodné velikosti desky skateboardu

Dále, abyste si vybrali správnou velikost desky, musíte zvolit příslušnou velikost.

Průvodce níže ti pomůže vybrat dokonalou velkou skateboardu podle věku a výšky:

Skateboard Size Table

Deska s šířkou 7,5 palce nebo větší

Věk: třináct a více let

Výška: 160cm a vyšší

Dospělácká kategorie skateboardů se vyznačuje přítomností několika výrobců. Oblíbené jsou cenově dostupnější Enuff komplety, které mají pestrobarevné designy. Dále zde najdeš Birdhouse stage 3 komplety nebo Globe komplety velikosti 8.25 IN.

 

Deska s šířkou 7 palců

Věk: 6 až 8 let

Výška: 100 až 140 cm

Desky mini jsou dostupné v šířkách od 7 do 7,3 palce. V naší nabídce najdeš Globe Celestial Growth Mini nebo různé veselé designy od značky Enuff.

 

Deska s šířkou 6,5 palce až 6,75 palců

Věk: pět let nebo mladší

Výška: pod 100 cm

Takzvanou micro desku máme v nabídce od výrobce Globe Argo Micro, má speciální gumový povrch, která zajišťuje protiskluzovou desku, s níž se lépe zatáčí.

 

Rozdíl v tvrdostech koleček

Ve všech modelech, kromě mountainboardú jsou kolečka vyrobeny z polyuretanu. Tvrdost dělíme do 3 kategorií:

Měkký (od 73A do 79A) – navržený pro pohodlnou jízdu a lepší kontrolu nad deskou, výborné pro pokročilé a na soutěže, ale rychle se opotřebí.

Průměr (od 80 do 84 A) – „zlatá střední cesta“, která se nejčastěji vyskytuje v dospěláckých doplňcích.

Tvrdé (od 87A do 101A) – dobře zvyšují a udržují rychlost, jsou odolné proti oděru, ale nezmenšují vibrace na nerovné cestě. Výborné pro začátečníky.

Všechna kolečka na skateboardy u nás najdeš na tomto linku.

Jak si vybrat skateboardové kolečka

Standardní rozměry a vlastnosti koleček:

54 – 60 mm. Velmi rychle a dobře jdou dokonce i na popraskaný asfalt, ale strmé zatáčky na nich nezvládneš.

51 – 53 mm. Chovají se dobře na drsném povrchu vozovky bez trhlin a děr.

48 – 50 mm. Nejmenší a „pomalé“ kola jsou citlivé na kvalitu povrchu. Vhodné mimo jiné na ježdění na betonu nebo ve speciálních prostorách pro skateboardisty.

Šířka by také měla odpovídat kvalitě povrchu vozovky – čím horší je, tím širší kolečka si můžeš koupit.

Výběr ložisek

Do každého kolečka se vkládají 2 kusy ložisek, tedy na celý skate potřebuješ 8 kusů. Liší se třídou přesnosti výroby. Při bruslích je zvykem používat normu ABEC či ILQ. Při skateboardech může být toto určení norma AVES. Číslo je většinou srovnatelné s totožným číslem ABEC.

AVES1 – nejlevnější a vyrobené s nejmenší mírou přesnosti. Nainstalovány na dětské desky a začátečnické desky. Nejsou určeny k dlouhodobému používání a nedovolují ti příliš zrychlovat. Vyrovnávají se ABEC3 a v novějších modelech se nepoužívají.

AVES3 / ABEC 3 jsou ložiska střední třídy s dobrými indikátory trvanlivosti. Vyvinutá rychlost je dost pro nováčky a pro začínající skateboardisty.

AVES5 / ABEC 5– ideální na každodenní ježdění a umožňuje ti snadno zrychlit.

AVES7 / ABEC 7 – větší složitost výroby, a proto patří do vyšší cenové kategorie. Tato ložiska mají nejvyšší přesnost a spolehlivost a umožňují také také vyvinout vysokou rychlost, pro kterou se nazývají polozávodné.

AVES9 / ABEC 9 / jiné keramické nebo Swiss alternatívy- top modely ložisek, pro maximální výkon.

Jaký skateboard si tedy vybrat, když jsem začátečník?

Pro začátečníky je klasický skateboard nejpohodlnější způsob, jak se učit. Lehčí deska je snadno ovladatelná, je lepší vzít kolem 7-8 vrstev jakéhokoli masivního dřeva (buk, jasan, bříza), nejlepší je samozřejmě již zmíněný javor.

Vyberte si například středně tvrdé, aby dobře držely na silnici a neklouzaly. Jejich šířka určí kvalitu povrchu v oblasti, kde se naučíte jezdit. Zde potřebujete třídu minimálně ABEC3 zvláště pokud je deska určena pro dítě. Avšak pro začátečníka jsou ložiska nepodstatným parametrům.

Délku desky si snadno určíte na základě výšky a věku jezdce.

Nyní už víte, jaké typy skateboardů existují, jak se liší a pravděpodobně už víš i to, jakou desku by sis měl vybrat. Na první jízdy, dokud se naučíš, jak se držet na desce, ti bude vyhovovat klasická verze skateboardu i plastový pennyboard.

Celý sortiment skatebordov a doplňků u nás najdeš na tomto linku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *