Jak si vybrat freestyle koloběžku

21. 8. 2018 | Monika

Stalo se ti už někdy, že si při výběru koloběžky nevěděl, jakou velikost si vybrat? Neměj obavy, my ti pomůžeme se zorientovat, aby sis věděl vybrat tu správnou. I když můžeš jezdit na jakékoliv koloběžce, ne všechny budou pro tebe vhodné, pohodlné a neužiješ si tolik zábavy. Nejlepší volbou bude vždy koloběžka správné velikosti pro tvůj typ postavy. Nyní ti nabízíme tipy, jak na to.

Správná velikost

Pro začátek tě chceme upozornit, nikdy nevybírej větší koloběžku s myšlenkou, že „do toho vyrosteš“. Koloběžka, která je větší je těžko ovladatelná a to ztěžuje jízdu což může vést k nehodám. Důležité je zkusit si ji předem, jak jdeš jezdit ven. Jak se cítíš, když na ní stojíš a projdeš se pár metrů? Pokud je pohodlná, snadno ovladatelná tak si pravděpodobně našel tu správnou velikost. Můžeš jezdit po parku nebo městě, proto je také podstatné vědět, který styl jízdy je nejlepší pro tebe.

scooter bar

Řidítka

Jedním z nejdůležitějších faktorů, jak ti bude koloběžka sedět, je výška a šířka řídítek. Výška řídítek by měla být po tvé boky nebo pás, když stojíš na desce pro správnou rovnováhu a pohodlí. Obecně rozsah řídítek záleží na tvých preferencích a stylu jízdy. Pokud rád děláš triky, pravděpodobně si vybereš nižší řídítka. Ti, kteří jezdí po městě ji preferují spíše výše. Pokud jsou řidítka příliš vysoko od tvého pásu, koloběžka se hůře ovládá a riskuješ zranění. Pokud jsou naopak příliš nízko, jízda může být nekomfortná.

Při šířce řídítek mají jezdci rozličné preference. Dobré je vybírat si řídítka široké stejně jako šířka tvých ramen. Pokud hledáš koloběžku spíše pro technické triky, vybereš si užší řídítka. Pokud si spíše „no hands“ jezdec, vyber si širší. Vždy si však můžeš vybrat širší řídítka a seříznout je podle tebe.

Deska

Dalším důležitým faktorem při výběru koloběžky je velikost desky. Ta určí, jak se bude koloběžka chovat při jízdě. Větší deska je pohodlnější a je určena pro větší jezdce. S menší deskou je snazší dělat triky a celkově je díky ní koloběžka lehčí.

➡ pokud si vysoký do 150cm, vyber si desku širokou 10,2cm – 11,4cm a dlouhou 48,3cm až 50,8

➡ pokud si vysoký od 150cm do 182,9cm, vyber si desku širokou 10,2cm – 11,4cm a dlouhou 50,8cm až 55,9cm

➡ pokud si vysoký 182,9cm, vyber si desku širokou 12,07cm – 15,24cm a dlouhou 54,6cm až 59,7cm

Avšak mysli na to, že menší desky jsou lepší pro triky, zatímco širší desky jsou pohodlnější a proto je nejlepší koloběžku si vyzkoušet, abys věděl, jak ti sedí.

scooter-deck

Kolečka

Běžné koloběžky mají průměr kolečka kolem 100mm nebo 110mm, ale jsou dostupné i kolečka o průměru 125mm. Průměr koleček však není velmi důležitým faktorem, pokud hledáš svou první koloběžku. Kolečka mají vliv na celkový vzhled koloběžky a to, jaké bude mít jízdní vlastnosti. Větší kolečka jsou obecně však rychlejší a jízda je o něco hladší. Pro kolečka jsou vyrobeny ze dvou částí: polyuretan a jádro. Dnes má již téměř každá koloběžka kolečka z různých polyuretanových sloučenin a jaderného designu, což jim dává rozličný pocit z jízdy. Většina začátečnických koloběžek má plastové jádro, co ti nevydrží dlouho v případě, že si pokročilý jezdec. Kovové jádro koleček ti mnohem více pomůže, zvláště pokud jezdíš freestyle a je více odolné proti rozbití.

SL1560 Slamm Shadow PROMO 08

Kompatibilita

Pokud si začátečník, doporučujeme ti vybrat si už kompletní koloběžku, protože ti určitě všechny díly budou sedět. Pokud si chceš poskládat vlastní a máš zkušenosti s koloběžky, ujisti se, že všechny díly ti budou sedět a budou kompatibilní.

Koukni na náš e-shop, kde najdeš koloběžky od začátečnických po pokročilé ❤

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *